Jaki ekran do projektora wybrać i czym się sugerować?

Ekran projekcyjny do przedniej projekcji
Mar 2021
03 Marzec 2021
07 Marzec 2021
Zwiątek karate warszawa, Okocimska 5
Brzesko, 32-800 Poland
+ Google Map

Mistrzostwa Brzeska w Karate

Lorem Ipsum jest tekstem stosowanym jako przykładowy wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Został po raz pierwszy użyty w XV w. przez nieznanego drukarza do wypełnienia tekstem próbnej książki. Pięć wieków później zaczął być używany przemyśle elektronicznym, pozostając praktycznie niezmienionym. Spopularyzował się w latach 60. XX w. wraz z publikacją arkuszy Letrasetu, zawierających fragmenty Lorem Ipsum, a ostatnio z zawierającym różne wersje Lorem Ipsum oprogramowaniem przeznaczonym do realizacji druków na komputerach osobistych,...

Dowiedz się więcej »
21 Marzec 2021
Kwi 2021
27 Kwiecień 2021

W ostatnich kilku latach możemy mówić o rosnącym zainteresowaniu projektorami, które coraz chętniej wykorzystywane są do budowy kin domowych. Decydując się na inwestycje w kino domowe z projektorem należy również przemyśleć to jaki będzie właściwy ekran do projektora. W sprzedaży znajduje się wiele propozycji pod tym kątem więc każdy może szukać rozwiązań dopasowanych do jego oczekiwań. Możliwości na rynku jest wiele, dlatego będzie szansa na znalezienie idealnego ekranu.

Wybieramy ekran do projektora – co brać pod uwagę?

Korzystanie z projektora bez odpowiedniego ekranu projekcyjnego w rzeczywistości nie będzie możliwe. Jednocześnie trzeba zadawać sobie sprawę z tego, że taki ekran nie jest tylko zwykłą matą, którą będzie można kupić bez przemyśleń. Przed zakupem trzeba brać pod uwagę różne czynniki, które będą decydować o prawidłowym wyborze.

Ekran do rzutnika – rodzaje

Podstawowy podział o jakim możemy mówić jeśli chodzi o ekran do projektora to oczywiście podział na urządzenia mobilne oraz stałe. Ekrany do projektora mobilne mogą być podłogowe, gdy ekran umieszczony jest w walizce, wysuwa się na specjalnym stelażu a walizka jest jednocześnie podstawą takiego ekranu. Druga opcja to ekran na trójnogu, który montowany jest na stelażu w formie trójnogu, który można regulować pod kątem wysokości. Całość mieści się w pokrowcu. W przypadku ekranów mobilnych można je montować na ścianie albo na suficie i występują one bądź to w formie rozwijanych ręcznie bądź elektrycznie. Wśród tych produktów wymienić możemy również ekrany ramowe, które mają stabilizującą ramę dookoła ekranu bądź też ekrany z napinaczami, w tym przypadku po bokach znajdują się specjalne linki, które napinają się po rozłożeniu konstrukcji i dzięki temu ekran pozbawiony jest fałd.

Jaki rozmiar ekranu do projektora?

Wybierając ekran projekcyjny należy zwrócić uwagę na jego rozmiar, który powinien być odpowiednio dopasowany do odległości z jakiej widz będzie patrzył na ekran. Założenie jest takie, że szerokość ekranu wpływa na odległość. Dla kina domowego optimum to 2,5 raza szerokość, minimalnie to 1,5 raza zaś maksymalnie 6 razy. W przypadku sal konferencyjnych stosuje się zasadę szerokość razy 4,5.

Format ekranu do projektora

Istotnym elementem będzie również format ekranu do projektora. Obecnie oferowane są one w różnych formatach, najczęściej jednak spotykamy 4:3 dla starszych rozdzielczości i 16:9 dla obecnie wykorzystywanych rozdzielczości. Dobre dobranie formatu pozwoli uniknąć pustych pasków na ekranie w trakcie projekcji obrazu.

Inne kwestie wpływające na wybór?

Przy wyborze ekranów należy oczywiście zwrócić uwagę na koszt. Zakłada się, że powinno to być od 15 do 30% ceny projektora. Warto także podkreślić, że ekran do projektora kupujemy dopiero w momencie, gdy mamy już urządzenie. Znalezienie odpowiedniego ekranu będzie pozwalało na doskonałą projekcję, dlatego warto nad tym elementem dobrze się zastanowić i wybrać najlepsze rozwiązanie do danego urządzenia i wnętrza, w którym ekran się znajdzie.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *