Co może zrobić branża kinowa w obliczu trwania epidemii Covid-19 i czy doczeka się lepszych czasów? Odpowiedź w poniższym tekście

Wyznaczone miejsca na sali kinowej w czasie pandemii

Czy kina doczekają się lepszych czasów, czy branża zmieni się po pandemii?
Odpowiedź na powyższe postawione pytanie jest złożona, aczkolwiek na podstawie krótkiej analizy i odpowiednio skonstruowanych wniosków, można przyszłość kina odbierać w pozytywnych odcieniach barw.

Nadzieją dla kina w trudnych czasach jest kino samochodowe

Niezależnie od dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju i na świecie. Cała branża filmowa, zwłaszcza kina będące integralną jej częścią oraz nieodłączną, bo tradycyjną ścieżką dystrybucji wszystkich produkcji filmowych, mają szansę się podnieść. Ponoć jak mówi jedno z mądrych przysłów: ‘’nie ma sytuacji bez wyjścia, albowiem można zorganizować i dostosować się do każdej chwili. Także w całej tej sytuacji, kino tradycyjne ma również duże pole do popisu. Tym bardziej dzięki najnowszym technologiom transmisji dźwięku oraz obrazu na duże odległości, wraz z wykorzystaniem ekranów w postaci telebimów stojących na zewnątrz.

Zastanówmy się przez chwilę, teraz kiedy są nieczynne stadiony, duże pola namiotowe lub duże kompleksy rekreacyjne zieleni, na których w odbywają się koncerty. Czy nie można by tego potencjału urbanistycznego i przestrzennego w tej chwili korzystnie wykorzystać? Oczywiście, że można. Wystarczy tylko trochę pomysłu, sił i porcji dobrych chęci z konkretnym planem na to, żeby tak właśnie się teraz to stało, w całej branży video.  Chodzi m.in. o możliwość lekkiego przeorganizowania się i zaadaptowania na nowo istniejących przestrzeni, na potrzeby branży filmowej. 

Wystarczy utworzyć kino samochodowe i w tym konkretnym celu, np. wynająć:

  • plac samochodowy: na parkingu przed wielkim hipermarketem,
  • miejsce: na nieczynnym lotnisku,
  • plac: na chwilowo wyłączonym z eksploatacji, czyli zamkniętym polu namiotowym
  • innego typu: a równie całkiem bezpiecznego miejsca albo po prostu, jeśli już, to urządzić seans w zamkniętym zewnętrznym obiekcie teatralnym (teatr) ─ na otwartej przestrzeni.

Cóż więcej, w takich miejscach i wielu im podobnych, można by rozstawić gigantyczne telebimy oraz odpowiedniej mocy nagłośnienie. Po instalacji sprzętu i załatwieniu finansowych formalności rozpocząć właściwą projekcję filmu. Ludzie obecni na miejscu oglądaliby wtedy video bez potrzeby opuszczania wnętrza własnego auta.

Jaka technologia dla ratowania branży kinowej?

Dobrze byłoby też jednocześnie w trakcie trwania kinowego seans, udostępnić widzom bezprzewodowe zestawy audio z technologią HF+ Dolby Digital. Niektóre modele urządzeń posiadają specjalne wbudowane transmitery audio.  Zastosowanie takiego rozwiązania ma swoje uzasadnienie  w przypadku, kiedy  moc głośników ulokowanych przy telebimie / telebimach okazuje się niewystarczająca. Wtenczas każdy widz mógłby pozostać w aucie oraz słuchać ścieżki dźwiękowej przez własne słuchawki albo samochodowe radio.

Płatności – sposób ich realizacji:

Z kolei same płatności można zorganizować tylko i wyłącznie online. Za pośrednictwem internetowych bramek płatniczych, systemu perpervju (PPV), BLIK czy szybkich przelewów bankowych bądź przepłaconych voucherów. Jak widać, wystarczy trochę sprytu i przy obecnych dzisiejszych technologiach wszystko może odbyć się bez udziału kontaktów międzyludzkich, na linii kasjer-klienci.

Pojawiająca się nadzieja na horyzoncie – zielone światło dla prawdziwych kinomaniaków

W połowie lutego 2021 roku rząd polski rozpoczął luzowanie obostrzeń  związanych, inaczej ograniczeń związanych z pandemią Covid-19. Mianowicie od połowy lutego, będzie można na nowo otworzyć i korzystać z kin.  Jednakże trzeba będzie spełnić jeden podstawowy warunek. Obok obowiązujących innych przepisów uniemożliwiający funkcjonowanie kin w Polsce, w tunelu pojawiło się zielone światło.

Tym światłem jest to, iż:  kina będą mogły przeprowadzać seanse filmowe pod warunkiem, że ich sale kinowe zostaną wypełnione maksymalnie do 50% z całej dostępnej ilości miejsc wchodzących skład sali projekcyjnej.

Na samym końcu warto dodać, iż przed wybuchem pandemii na całym świecie, także i u nas w Polsce letnie kina. Seanse filmowe na świeżym powietrzu o tej porze roku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i popularnością pośród kinomaniaków, czyli kontenerów dużego formatu ekranu.

”Potrzeba jest matką wynalazków i wdrażania, czasami nieco niekonwencjonalnych rozwiązań” – tak ktoś kiedyś powiedział to dobitnie.  A więc głowa do góry z nadzieją w przyszłość, będzie dobrze. Czas pokaże, jak będzie w branży kinowej po ustaniu ogólnoświatowej pandemii Koronawirusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *