5 najważniejszych festiwali filmowych w Polsce

Sala z widzami podczas festiwalu filmowego w Krakowie

Festiwal filmowy to nie lada gratka dla każdego kinomana. Dają one możliwość posmakowania w krótkim czasie wielu dzieł światowego kina, czy to z mainstreamu czy niezależnego. Sprawdzimy w tym artykule, jakie są najważniejsze festiwale tego typu w Polsce i krótko je opiszemy.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty

Impreza ta odbywa się w sierpniu we Wrocławiu. W repertuarze Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty próżno szukać filmów rodem z Hollywood. Organizatorzy stawiają raczej na tytułowe poszukiwanie „nowych horyzontów” – nowej i nietuzinkowej formy sztuki filmowej. Dumny przymiotnik „międzynarodowy” także nie idzie w las. Odbywają się tu bowiem projekcje mało znanych filmów z całego świata. Festiwal Nowe Horyzonty z każdym rokiem stawał się coraz bardziej popularny, by w końcu zyskać miano jednego z najważniejszych tego typu imprez w Polsce. Ojcem fenomenu tego festiwalu jest Roman Gutek – to on jest popularyzatorem, w naszym kraju, takich wspaniałych reżyserów jak Pedro Almodovar, Jim Jarmush czy Lars Von Trier. Te nazwiska mówią przecież same za siebie.

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Camera

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Camera odbywa się w Krakowie na przełomie kwietnia i maja. Jest on jedną z najkrótszych stażem imprez filmowych w Polsce. Mimo tej krótkiej historii festiwalu Off Camera do jego jury należały takie sławy jak Luc Besson, Tim Roth czy Petr Zelenka. To, czym na pewno może poszczycić się ten festiwal filmowy jest wielowymiarowość. Wśród propozycji tej imprezy znajdziemy bowiem nie tylko kino mainstreamowe ale też kino artystyczne. Istotnym faktem jest to, że odbywa się tam także szereg pokazów kina plenerowego, na przykład projekcje na dachu kamienicy a także kino samochodowe. Konwent Canal+ Con – impreza towarzysząca, dotycząca świata seriali, która także się tam odbywa – stawia „kropkę nad i” tego Festiwalu czyniąc go po prostu niezwykłym i niezapomnianym wydarzeniem, którego nie można przegapić.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Impreza filmowa, jaką jest Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, ma miejsce w Kazimierzu Dolnym i Janowcu na Lubelszczyźnie, w malowniczej scenerii. Wśród piękna starych uliczek i zabytków, lecz także niespotykanej przyrody, można poczuć klimat niezobowiązującej, sielskiej imprezy. Zamysłem twórców Dwóch Brzegów było połączenie świata twórców sztuki ze światem jej odbiorców. Ta impreza może poszczycić się nie tylko otwarciem na lokalną społeczność lecz także dotykaniem spraw globalnych, poprzez połączenie różnych dziedzin sztuki w jeden konglomerat doznań. Dodatkową ideą festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest powiększanie gamy filmów wyświetlanych w Polsce a od lat jego Dyrektor Artystyczną jest znana prezenterka, dziennikarka  i miłośniczka „X muzy”, Grażyna Torbicka.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

W czasie tygodnia można tu obejrzeć prawie wszystkie polskie dzieła filmowe ubiegłego roku. Najwspanialsi polscy reżyserzy tworzą swoje filmy z myślą właśnie o tym festiwalu. Zyskał on bowiem miano najbardziej prestiżowego festiwalu filmowego w naszym kraju. Przyznawana tu nagroda to „Złote Lwy”, które były i są dla takich reżyserów jak Andrzej Wajda, Wojciech Smarzowski czy Krzysztof Kieślowski, zaczątkiem światowej sławy. Polskie kino fabularne świętuje tutaj swoją świetną renomę od 1974 roku a przez lata uczyniło z Gdyni swoją stolicę. Bogata tradycja i święto filmu – to właśnie cechy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Festiwal Muzyki Filmowej

Wojciech Kilar, Hans Zimmer czy Jan A.P. Kaczmarek – tych nazwisk nikomu nie trzeba przedstawiać. Na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie ich dziełom niejednokrotnie czaru nadawały magiczne wizualizacje i wiele instrumentów skupionych w jednym celu – propagowanie muzyki filmowej. Dźwięki z filmów „Gladiator”, „Pianista” czy „Marzyciel” rozprzestrzeniały się tam melodyjnie, nadając wspaniałego charakteru tej niezwykłej imprezie kulturalnej, której sława obiegła już cały świat filmu i nie tylko.

Pozostałe najważniejsze festiwale filmowe, które odbywają się w Polsce to:

 

  • Festiwal Transatlantyk
  • Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage
  • Krakowski Festiwal Filmowy
  • Warszawski Festiwal Filmowy
  • Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu
  • Doc Against Gravity
  • Kino na Granicy
  • Filmowa Stolica Lata – Festiwal kina plenerowego w Warszawie
  • Młodzi i Film. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *